22 Ocak 2019 02:00
Google Reklamlar
Bal Grntle
 Bal Yazdr
Canlar nasl alnr?
@Cemal
Sual: Dnyann eitli yerlerinde, binlerce, hatta milyonlarca insan, trafik kazas, deprem, sava gibi sebeplerle ayn anda lyor. lm melei bir anda bunlarn cann nasl alr?
CEVAP
Azrail aleyhisselamn kudretinden phe etmek, Allah telnn kudretinden phe etmeye kadar gidebilir. Allah telnn kudretinin bykln bilen kimse, sebebini bilmese de, slam’a teslim olup, Allah’n her eye gc yetebileceine inanmas gerekir.

Bugn bir dme ile bir veya birka ehrin btn elektrikleri ayn anda sndrlebilmektedir. lm melei de ruhlar bundan daha tez almaktadr.

brahim aleyhisselam, lm meleine sual etti ki:
- Ey lm melei, eceli gelen insanlarn bir ksm douda, bir ksm batda olsa yahut kuzeyde ve gneyde ayn anda zelzele olup lseler yahut da dnyann eitli yerlerinde sava olsa, ayn anda binlerce, milyonlarca insan lse, ayn anda bunlarn hepsinin ruhlarn nasl alyorsun?

lm melei cevap verdi:
- Allah’n izniyle onlarn ruhlarn arrm, derhal avucumun iinde oluverirler.

Sleyman aleyhisselam, lm meleine sual etti:
- nsanlarn ruhlarn kimini gen yata, kimini bebekken, kimini ihtiyarlaynca alyorsun. Ruhlar almada ln nedir?

lm melei dedi ki:
- Bana eceli gelenlerin listesi verilir. Ben verilen listeyi tatbik ederim. Baka ie karmam.

lm melei gelip, Sleyman aleyhisselamn yannda oturan bir kimseye dikkatli bakmaya balad. Sonra kp gitti. O zat, Sleyman aleyhisselama sual etti:
- Kimdi o bana yle can alacak gibi bakan?
- lm meleiydi.
- Beni onun penesinden kurtar! Rzgra emret, beni Hindistan’a gtrsn!

O zatn bu istei derhal yerine getirildi. lm melei ikinci defa Sleyman aleyhisselamn yanna gelince, Hazret-i Sleyman sual etti:
- Geen geliinde yanmdaki zata niin yle bakmtn?
- imdi onun ruhunu alp geldim. Bana onun ruhunu Hindistan’da almam emredilmiti. mr biterken, hl burada bulunduu iin yle bakmtm. (Mesnevi)

Atlanlacak Forum:
Saya
4,822,617 Tekil Ziyareti