23 Ocak 2019 00:55
Google Reklamlar
Bal Grntle
 Bal Yazdr
oklu partitions ve iletim sistemi kurulumu
@ToLgA
Kuracanz iletim sistemlerinin kurulum CD'lerini ve donanmnza ait src disketlerini/CD'lerini el altnda tutun. Sistem ihtiyalar Yeni bir iletim sistemi kurabilmek iin, sabit diskinizde yeterli bo yere sahip olmanz gerekir, iletim sistemlerinin minimum sistem ihtiyalarn hatrlamakta fayda var. Burada grdnz sistem ihtiyalar, retici firmalarn tavsiye ettii minimum sistem gereksinimleri. Ancak hi kimse Windows 98'i 16 MB RAM'le altrmay istemez, bundan emin olabilirsiniz. Yani, elinizdeki bilgisayarn zellikleri burada grdnz zelliklere gre kesinlikle daha iyi olmal. Windows 98 ilemci: Intel 486 veya daha hzl bir ilemci (benim tavsiyem en az Pentium 166 MHz) Bellek: En az 16 MB RAM (benim tavsiyem en az 32 MCool Sabit Disk Alan: 200 MB disk alan (minimum seeneklerle kurulumda gereken disk alan 120 MB, ancak setiiniz seeneklere bal olarak, gereken disk alan 200 MB'a kadar kabilir) Windows ME ilemci: Pentium-150 MHz veya daha hzl bir ilemci Bellek: En az 32 MB RAM Sabit Disk Alan: 320 MB disk alan Windows 2000 Professional ilemci: 133 MHz veya daha hzl Pentium uyumlu ilemci. Bellek: Minimum 64 MB RAM. Sabit Disk Alan: En az l GB' bo IGB'lk sabit disk. RedHat Linux 7 ilemci: Intel 386 ile Pentium III arasnda herhangi bir ilemci Bellek: En az 32 MB RAM. Sabit Disk Alan: i istasyonu (workstation) kurulumu iin 850 MB, sunucu (server) kurulumu iin 1.7 GB. Tam kurulum 2.4 GB kadar disk alan gerektirir.

Bilgisayarnza yeni bir iletim sistemi eklemeden nce, gerekli hazrlklar da yapmalsnz. Bilgisayarnza takl aygtlarn ve bal cihazlarn kuracanz iletim sistemleri iin srcleri elinizin altnda m? Minimum sistem ihtiyalarn ve bilgisayarnz kullanrken kuracanz programlar, kullanacanz dosyalar da gz nne alrsanz, sabit diskiniz yeterince byk m? zellikle bu soruya vereceiniz yant ok nemli, yeterince disk alannz yoksa, size bu sevdadan vazgemenizi veya daha byk bir sabit disk satn almanz tavsiye ederim. Senaryolar Sabit diskin eitli durumlarnda gre, ok iletim sistemli bir bilgisayar iin farkl senaryolar izleyeceiz. Bu senaryolar, bir bilgisayara Windows 98, Windows 2000 ve Red Hat Linux kurmak zere oluturdum. Kurulum sras da ayn ekilde. Bu yazda balangta kullanacam senaryo, elinizde yeni ve bo bir sabit diskin olduu. Dier senaryolarda, bilgisayarnzda Windows 98 veya ME kullanyor olabilirsiniz. Yani, bo sabit diski olan bir bilgisayardan balayarak anlatacam. Halihazrda Windows 98 kullanyorsanz, verilerinizi tmyle yedeklemeden ikinci bir iletim sistemi kurmaya kalkmamalsnz. Bu yazdaki 'Bo Sabit Diskle Balayanlar iin Disk Planlamas' ksm, kesinlikle elinde bir tek bo sabit disk olan kullanclar iin. iinde veri bulunan bir sabit diskin blmleri zerinde fdisk'i altrarak disk blmlerini silmeniz, sabit diskinizdeki verileri tahrip edecektir. Aman dikkat! Windows 98'den sonra Windows 2000 kurarak, ift iletim sistemine sahip bir makine kurmak son derece kolaydr. nk Windows 2000, baka iletim sistemleriyle birlikte barnacak ekilde tasarlanmtr. Windows 2000, kurulum srasnda baka bir iletim sisteminin varln tespit ederek, bu iletim sistemini boot (al) mensne ekleyebilir. Tabii birazdan greceiniz gibi, problem yaamamak iin nce aklc bir disk planlamas yapmanz gerekir. Bilgisayarnzda Windows 98'in kurulu olduunu ve bunun yan sra Linux kurmak istediinizi dnelim. Sabit diskinizi blmlere ayrrken akllca davrandysanz, bunun yan sra Linux kurabilir ve Linux'un boot yneticisi LILO sayesinde bilgisayarnz istediiniz iletim sistemiyle aabilirsiniz. LILO, tm iletim sistemlerinden nce yklenerek, istediiniz iletim sistemini bir menden semenizi salar, ancak Linux'u kurmadan nce 900 MB'tan fazla disk alanna ihtiyacnz olacak. PC'nizde, tm bo disk alann birinci DOS blmne ayrdysanz, Linux'u ikinci bir sabit diske kurmanz veya bir blmleme programn kullanarak bo alan yaratmanz gerekecek (buna yazda ileride deineceiz). Linux, Windows'tan daha farkl bir dosya sistemi kullanr. Linux, FAT16, FAT32 ve NTFS dosya sistemlerinin tmn okuyup yazabilir. Ancak hibir Windows versiyonu Linux blmlerini gremez. Bana kalrsa, ok sayda iletim sistemini altracanz bir bilgisayarda gani gani disk alanna sahip olmanz en iyisi. Windows 98'i bir FAT32 disk blmne, Windows 2000'i de NTFS disk blmne kurarsanz, Windows 98, 2000'in dosyalarn gremez ve bylece karlaabileceiniz potansiyel problemlerin says da azalr.Bu sayede,Windows 98'de alrken kazara Windows 2000'in sistem dosyalarna zarar vermekten korunabilirsiniz. Bo Sabit Diskle Balayanlar iin Disk Planlamas Dikkat! Bu ksm bir bilgisayara bal yeni bir sabit disk ile balayanlar iin. Bu ksmda, diski blmlere ayrmak iin bir planlama yapacaz ve Windows 98'in al disketindeki fdisk blmleme programn kullanacaz. inde veri bulunan bir sabit disk blm zerinde fdisk ilemi yapmanz, bilgilerinizi kaybetmenize neden olacaktr.

Bilgisayarnzda Windows 98/ME iletim sistemi zaten kuruluysa,'Windows 98/ME zerine Windows 2000 Kurmak1 balkl bir sonraki ksma bakn. Elimizde 15 GB'lk yeni bir diskin olduunu dnelim, iletim sistemi gereksinimleriyle ilgili notlara bakarsanz, Windows 98 iin en az 200 MB'lk bir yer ayrmam gerektiini grrsnz. Zaman iinde kurulan programlarn Windows ve Programlar dizinlerine ataca dosyalar sonucunda,bu yer gereksinimi giderek artacaktr. Elimizdeki 15 GB'n IGB'n Windows'la boot edeceimiz disk blmne ayrabiliriz.Bu gznze az grnmesin, Windows 98 (veya ME) uygulamalarn kurmak iin ayr bir disk blm yaratacaz. in pf noktas, Windows 98'de kullanacanz disk blmlerini banda iyi planlamak ve uygulamak.Neden derseniz,bilgisayarnz kullanmaya baladktan sonra disk blmleri zerinde deiiklik yapmaya veya yeni sanal diskler eklemeye kalkarsanz, sanal disklerinize atanan harfler deiebilir ve bu yzden baz programlarnz almaz hale gelebilir. Fdisk ile Blmler Yaratmak Windows 95/98 balang disketiyle bilgisayarnz CD-ROM destei olmadan an ve fdisk yazarak Enter'a basn. Diskinizde hibir aktif blmn olmadna dair bir uyar greceksiniz. Elimizde formatsz bir sabit diskin olduunu dnrsek, nce blmleri yaratmamz ve formatlamamz gerekecek.

1) 15 GB'lk bir diske sahip olduumuz iin, fdisk nce byk disk desteini etkinletirmeyi isteyip istemediinizi soracak. Bu soruya E(evet) yantn verin. Ardndan, fdisk'in ana mensn greceksiniz.

2) Sabit diskimizde veri olmadndan emin olmak iin 4 nc seenek blm bilgisini kontrol edelim. Hibir blm bilgisi tanmlanmam olmal.

3) Esc'e basarak fdisk ana mensne geri dnn. 1. seenei ve sonraki ekranda tekrar 1. seenei seerek, Birinci DOS Blmn oluturacaz. Bu, Windows 98'i kuracamz boot blm olacak. Burada varsaylan seenei kabul etmeyin, yani kullanlabilecek en fazla alan Birinci DOS Blmne ayrmayn. H (hayr)' sein.

4) Bu ekranda Birinci DOS Blm iin istediiniz alan, MB veya sabit diskin toplam alannn yzdesi cinsinden girebilirsiniz. Ben l GB'lk bir blm istediim iin, 1024 (MCool deerini girmeyi tercih ettim.Windows 98 programlarnz, baka bir blm amadan bu disk blmne kurmay planlyor-sanz, siz daha fazla alan ayrn (rnein 3 GCool.Tercih sizin. Enter'a bastnzda Birinci DOS Blmnn oluturulduunu greceksiniz.Esc'e basarak ana menye dnn.

5) imdi ana mende 2.seenei seerek etkin blm atayacaksnz.Bir sonraki ekranda etkinletirilecek blm numaras olarak l yazn. Enter'a bastnzda bu blmn etkinletirildiini reneceksiniz. Esc'e basarak ana menye dnn.

6) imdi sra sanal diskleri yaratmaya geldi.Ana mende 1. seenei sein.Sonra 2. seenek olan Uzatlm DOS Blm Olutur'u sein. Uzatlm Disk Blm iin sabit diskinizde geri kalan alannn tm nerilecek,bunu kabul edin. Uzatlm Disk Blmnn oluturulduu mesajn alacaksnz.imdi Esc'e bastnzda, Mantksal DOS Srcs oluturma ekranna geeceksiniz.

7) Mantksal DOS srcleri, bir tek sabit diskinizin olmasna karn, iletim sistemi tarafndan farkl diskler olarak grnecek blmlerdir (rnein, C, D, E, gibi). Mantksal bir srcy tanmlamak iin, ona atamak istediiniz boyut girin. rnein, ben Windows 98 uygulamalarnn ayr bir disk blmnde durmasn tercih ediyorum. Bu yzden, kuracam Windows 98 programlarna ayrmak zere bir disk tanmlayacam. Bu programlarn en fazla 2 GB kadar bir alan kaplayacan dndm iin,2 GB'lk bir ksm 98 uygulamalarna ayryorum. Mantksal src boyutunu 2048 (MCool olarak giriyorum. Enter'a bastnzda, mantksal DOS srcsnn D: diski olarak sisteme eklendiini greceksiniz, isterseniz, bundan sonra dier mantksal diskleri eklemeye devam edebilirsiniz. rnein, oyunlar iin 2 GB'lk ayr bir mantksal disk yaratabilirsiniz. Bunun iin istediiniz mantksal src boyunu girin veya Esc'e basarak ana menye dnn. Tm mantksal diskleri u anda tanmlamak zorunda deilsiniz. Ancak tavsiyem, Windows 98 ile birlikte kullanmay planladnz mantksal diskleri u anda yaratmanz. Windows 98 ile almaya baladktan sonra yeni mantksal src eklerseniz, bu Windows 98'in disklerinin harflerinde deimelere neden olabilir. Windows 98'den sonra kuracamz Windows 2000 iin, Uzatlm DOS Blm iinde Mantksal DOS srcs oluturun; minimum 2 GB'lk bir disk blm yaratn. Yeterince yeriniz varsa, 3 GB'lk bir blm yaratmanz tavsiye ederim, isterseniz, Windows 2000 uygulamalar iin 2 GB'lk bir blm daha yaratn.

8) Burada iiniz bittiinde Esc'e basarak ana menye dnn, isterseniz 4 numaral seenei kullanarak blm/mantksal disk bilgilerinize bir gz atn, grdnz ayarlardan memnunsanz, birka kez Esc'e basarak fdisk'ten kn. Aksi halde, boyunu deitirmek/dzeltmek istediiniz mantksal diskleri, blmleri silerek yeniden tanmlayn ve fdisk'ten kn.Linux da kurmay dnyorsanz, sabit diskinizde en az 900 MB'lk alan blmlemeden brakn. Linux'u rahata geniletebilmek iin, blmlemeden brakacanz alann 1,5-2 GB kadar olmasn tavsiye ederim

9) Oyun delisi olduum iin, bu diske oyunlar iin l GB'lk bir blm eklemeden yapamadm Wink Yani, u anda l GB'lk birincil DOS (boot) blmm, Win98 uygulamalar iin 2 GB'lk bir mantksal diskim ve oyunlar iin l GB'lk bir mantksal diskim var. Bunlar, Windows 98'de C:, D: ve E: srcleri olarak grnecek.

10) Evet,imdi bilgisayarnz resetleyerek yeniden balatmanz gerekecek.Henz hibir iletim sistemi kurulu olmad iin, Windows 98 al disketiniz takl olsun. Bu kez bilgisayar CD-ROM desteiyle balatn. Windows 98/ME kurulum CD'nizi bulun, kurulum srasnda sorulacak CD anahtarn da (CD-ROM key) unutmayn. imdi unu yazn: Format c: Gelen uyarya E(evet) cevabn verin ve Enter'a basn. Biimlendirme (formatlama) tamamlandnda,disk blmne bir isim verebilirsiniz. rnein, Win98 diyebilirsiniz. Bu sizin C: diskiniz.Yarattnz dier disk blmlerini de formatlayn.(rnein Format D:, Format E: komutlarn kullanarak).

11) imdi Windows 98 kurulum CD'nizi takarak Windows 98'i kurmaya balayabilirsiniz, iki tane blm yarattysanz (C: ve DSmile, CD srcnzn harfi F: olacaktr. Windows al disketi,kurulum srasnda disket kapasitesine sahip sanal bir E: diski yaratr ve kurulum bittiinde bu diski yok eder.Yani,bu durumda CD'ye gemek iin F: yazp Enter'a basmalsnz. Daha fazla mantksal src yarattysanz, bunu bir teleyin. Windows 2000'i kuracanz disk blmnde NTFS kullanacaksanz, bu blm imdi formatlamanz gerekmez. Bu ii Windows 2000'in kurulumu srasnda yapabilirsiniz. Windows 2000 uygulamalarn kuracanz blmde Windows 98 ile ayn uygulamalar paylamay istiyorsanz, bu blm FAT 32 olarak biimlendirmeniz gerekir, nk Win 98 NTFS blmlerini gremez. Bu ii de daha sonra yapabilirsiniz. Bo sabit diskinizde yarattnz blmleri Format komutuyla biimlendireceksiniz. Bu komutu asla veri ieren bir blmn zerinde kullanmayn, aksi halde tm verilerinizi kaybedersiniz. Mantksal disklere anlaml isimler vermeye dikkat edin. rnein, Win98, 98prog, 98oyun gibi. Windows 98 kurulumunu nasl yapacanz anlatamayacam, aksi halde bu bir yaz deil kitap olabilirdi.CD srcnze gein, kur veya setup yazp Enter'a basn. Kurulum srasnda balang disketi oluturma seeneini ltfen atlamayn. Windows 98'i kurduunuzda geri gelin, sizi burada bekliyorum. Ben de sizinle birlikte bir kahve molas verebilirim. Aman ha, Windows'u kurduktan sonra, bilgisayarnzla gelen donanmlarn src CD'lerini/disketlerini kullanarak, aygtlarnz bilgisayarnza tantmay da ihmal etmeyin. Windows 98/ME zerine Windows 2000 Kurmak Az nceki ksmdaki admlar izleyerek bo bir sabit diske Windows 98 kurduysanz kendinizi ansl saymalsnz. Bu sayede u anda disk blmleri planlamas yapmak zorunda kalmayacaksnz.Ancak Windows 98 kullanan ve sabit diskini bu yazy okumadan nce blmlemi kullanclarn,muhtemelen sabit disklerini yeniden blmlemesi gerekecek.Ancak bu ii fdisk'le yapmayacaksnz.Fdisk'i iinde veri bulunan disk blmleri ve mantksal disk srcleri zerinde kullanmanz,bu blmlerdeki verileri tahrip eder.Bilgisayarnzda Windows 98/ME zaten kuruluysa, PartitionMagic gibi bir yardmc programla disk blmlerini ayarlamanz gerekecek.PartitionMagic son derece yararl ve kullanm kolay bir program, stelik onunla birlikte BootMagic isimli, al menusu yaratarak bilgisayarnz istediiniz iletim sistemiyle amanz salayan bir program geliyor.Partition Magic, iinde veri olan disklerinizdeki verilere zarar vermeden, disk blmlerinin boyunu deitirmenizi, yeni disk blm tanmlamanz, disk blmlerinde kullanlan dosya sistemini deitirmenizi salyor.Ancak partitionMagic'in kt taraflar da yok deil. En kt taraf, bir deneme srmnn olmamas ve fiyat (70 dolar).PartitionMagic hakknda bilgi almak, demo versiyonunu incelemek veya satn almak iin, www.partitionmagi... adresine gidebilirsiniz (demo versiyonu, sadece programla neler yapabileceinizi gsteriyor. Gerekten alan bir versiyon deil).Partition Magic'in cretsiz bir alternatifi daha var, ancak bu program kullanmak son derece riskli, nk sabit disklerin ve dosya sistemlerinin yaps hakknda son derece bilgili olmanz gerektiriyor. Aksi halde, sabit diskinizdeki tm bilgileri yitirmeniz iten bile deil. Ranish Partition Manager'a u adresten ulaabilirsiniz: http://www.users....nish/part/ Sadece uzman kullanclara tavsiye ettiimi bir kez daha hatrlataym. Diskin Tm Alann Windows'a Ayranlar Ne Yapacak ? Diyelim ki, daha nce sadece Windows 98 kullanacanz dnyordunuz ve bu yzden tm sabit diski sadece bir tek blme ayrmtnz.Yani C: harfi sabit diskinize erimekte kullandnz src harfidir ve bunu CD-ROM srcnzn harfi olan D: izler.Peki bu durumda ne yapacaksnz?Sabit diskinizde yeterince bo alan varsa,mevcut blm klterek yaratacanz yeni disk blmlerine yer aabilirsiniz.Bunun iin elinizde PartitionMagic varsa,bu program kullanarak disk blmlerinin boylarn ayarlayabilirsiniz.cretsiz bir alternatif olarak,fips isimli kk bir program kullanabilirsiniz. Tek blme ayrlm sabit diskinizde yeterince bo yer varsa,fips ile veya PartitionMagic gibi bir programla bu blmn boyunu ufaltarak, yaratacanz yeni blmler iin yer kazanabilirsiniz.Sabit diskinizde bir tek DOS blm varsa,fips isimli kk bir DOS programn kullanarak bu blmn boyunu ufaltabilir,bylece yeni disk blmleri iin yer aabilirsiniz.Fips'i Linux kurulum CD'sinin DOSUTILS dizininde bulabilirsiniz veya son srmn http://www.igd.fh...~aschaefe/ fips/ adresinden indirebilirsiniz (bu yaz yazld srada 2.0 versiyonu son srmd).Fips'i kullanmadan nce Windows'un Disk Birletiricisini kullanarak,sabit diskinizdeki verileri sabit diskin ba tarafna tamalsnz.Bundan sonra, bilgisayarnz fips.exe dosyasn kopyaladnz bir balang disketiyle aarak fins'i altrn. Fips'i altrdnzda,nce blm bilgilerini gsterir.Daha sonra, kk dizinin ve boot sektrn kaytlarn balang disketine kopyalamay nerir. Bunu kesinlikle yapmalsnz, bu sayede bir terslik olursa bilgisayarnzn blmlerini eski haline getirebilirsiniz. Gereken yedekleri aldktan sonra, Old Partition ksmnda eski disk blmnzn yeni deerini ve New Partition'n altnda da oluturulacak yeni blmn alaca deeri greceksiniz. Sol ve sa ok tularn kullanarak iki blmn deerlerini ayarlayn.Ancak sol taraftaki birincil blmde almanza yetecek kadar bo alann bulunmasna dikkat edin.Fips'i sadece birinci DOS blmleri zerinde altrabilirsiniz.Uzatlm DOS blm iindeki mantksal srclerin boyunu deitirmek iin kullanamazsnz.Fips'in yaratt yeni disk blm,bir

birinci DOS blmdr. Fips DOS ve FAT32 dosya sistemindeki diskler zerinde kullanlabilir. Gerekli ayarlamay yaptktan sonra Enter'a basn, sonra C tuuna basarak devam edin ve yeni blm dzeninin diske yazlmas iin Y tuuna basn. Fips ile iiniz bittikten sonra, Scandisk ile sabit diskinizi hatalara kar denetleyin. Fips'i kullarak sabit diskiniz-deki blmleri deitirdiyseniz, sabit diskinizde u anda iki tane birinci DOS blm vardr.sterseniz yeni yarattnz birinci DOS blmn silebilir, daha sonra uzatlm DOS blm yaratabilir ve daha nce anlattmz stratejileri kullanarak Windows 2000 iin uzatlm DOS blm iinde mantksal srcler yaratabilirsiniz. Yeni yarattnz birinci DOS srcsn silmek iin, Windows 98 disketiyle veya F8'e basarak atnz balang mensyle DOS modunda an ve fdisk programn altrn. 'Blm veya mantksal DOS srcsn sil' seeneini sein. Sonra l numaral seenek olan 'Birinci DOS blmn sil'i sein.Sonraki ekranda hangi DOS blmn silmek istediiniz sorulduunda 2 numaral DOS blmn sein. Bu yeni yarattnz DOS blmdr.Sakn l numaray semeyin! Bu Windows'u ieren blmdr, l'i seerseniz tm verilerinizi kaybedersiniz. Bu ilemden sonra yazmzdaki 'Fdisk ile Blmler Yaratmak' balkl ksma dnerek 6. admdan itibaren devam edebilirsiniz.15 GB'lk disk rneine devam edelim. Bunun 2 GB'lk bir ksmn birincil blm (primary partition) olarak tanmlayp Windows 98/ME'yi kurdunuz. Windows 2000'i az nce yarattnz uzatlm DOS blmndeki mantksal srclerden birine kurabilirsiniz. Kurulum programn altrdnzda doru seenekleri kullanmanz artyla, Windows 2000 kurulum program,kurulum srasnda istediiniz blm semeniz veya yeni blm yaratmanz iin gereken seenekleri sunacaktr. Ancak daha nce bir mantksal src ayrmadysanz, uzatlm DOS blmndeki kullanlmayan alann tmn Windows 2000'e vermeye kalkar.Daha Linux kuracamz iin, tabii ki bunu istemeyiz.imdi,izlemeniz gereken admlar grelim:

1) Her ihtimale kar, ncelikle nemli verilerinizin yedeklerini aln.

2) Windows 2000 Kurulum CD'sini CD srcnze takn. AutoPlay aktifse,Windows 2000 kurulum program otomatik olarak alacaktr.Aksi halde, CD srcnze gein ve SETUP.EXE isimli dosyaya ift tklayn.CD'de daha yeni bir Windows srmnn bulunduu, ykseltme yapmay isteyip istemediiniz sorulacak.Hayr'a tklayn.

3) Sonra Windows 2000'i Ykle seeneine tklayn.Bu ekranda Windows 2000'in yeni bir kopyasn ykle seeneini sein.

4) Szlemeyi kabul ettikten ve rn anahtarn (product key) girdikten sonraki ekranda tercihlerinizi yapn.Bizim iin en nemli tercih, Gelimi Seenekler'e tklayarak 'Kur srasnda ykleme blmn semek istiyorum'u iaretlemeniz.Sonra leri'ye tklayn.

5) Kur gerekli dosyalar kopyaladktan sonra bilgisayarnz yeniden balatmak isteyecek. Kuruluma devam etmek iin bunu kabul edin.Bilgisayarnz yeniden balatlacak ve al mensnde Windows 2000 Professional Kur seeneini greceksiniz.Bu seenei seerek devam edin.

6) Kurulum seeneiyle devam edin.4.admda yaptnz tercih sonucunda, Windows 2000'i nereye kuracanz seeceksiniz.Windows 2000,FAT,FAT32 ve NTFS disk blmlerini okuyabilir ve kullanabilir.Windows 2000'in gelimi NTFS dosya sistemi ve gvenlik zelliklerinden yararlanabilmek iin,Windows 2000'i bir NTFS disk birimine kurmanz tavsiye ederim.Bu sayede,bilgisayarnz Windows 98'de atnz zaman,kazara Windows 2000 disk blmnde deiiklik yapp zarar verme riskinden de kurtulursunuz.nk Windows 98 ve ME,NTFS blmlerini gremez.imdi, Windows 2000'i kurmak iin ayarladnz blm sein ve Enter'a basn. Bu blm biimlendirmediimiz iin, Windows 2000 'blm biimlendirilmemi veya hasarl' olarak tanmlyor.C'ye basarak Kur'a devam edin.NTFS olarak biimlendirmeyi sein (Windows 98'in de bu blme eriebilmesini istiyorsanz FAT'i sein).

7) Biimlendirme sonrasnda, disk hatalarna kar denetleme admn atlamayn. Hatal bir diske yeni bir iletim sistemi kurmaya almak, yldrml havada elinde bir paratonerle komaya benzer. iletim sistemleri arasnda uygulama paylamak istiyorsanz, bunun en iyi yolu istediiniz uygulamay bir iletim sisteminde kurmak, daha sonra bilgisayar dier iletim sisteminde aarak ayn uygulamay ayn mantksal srcde ayn dizine kurmaktr (bu bir FAT32 diski olmaldr).Ancak baz uygulamalar bu durumda dzgn almayabilir. rnein,Office 2000'i bu yntemle Windows 2000 ve 98 arasnda paylamaya altmda,Office programlarn her amda can skc bir ekilde Office kurulum program alyor,nce kendisini kontrol ediyor,beni beklettikten sonra almaya raz oluyordu.Tavsiyem, programlan iletim sistemleri iin ayr blmlere ayr ayr kurmanz. Office 2000 gibi uygulamalar iki kez kurmak kulaa can skc veya bir tr israf gelebilir, ancak alrken en dertsiz yol bu.Yeterince disk alannz yoksa,bir FAT32 diskinde, anlattm uygulama paylama yntemini kullanabilirsiniz. Windows 2000'in kurulumunun tamamlanmasn bekleyin.Tannmayan aygtlara kar,bilgisayarnzdaki donanmlarn src disket ve CD'lerini el altnda tutun.Bilgisayar yeniden balatlacak,ayarlar tamamlanacak ve alta abanzn karl olan iletim sistemi seeneklerini greceksiniz.Artk bilgisayarnz Windows 2000 veya Windows 98 ile balatabilirsiniz. Windows 2000 altnda, Windows 98'in FAT ve FAT32 disklerini grebilir.Ancak,Windows 98 NTFS disklerini gremez.Bu sayede,Windows 98'de alrken Windows 2000'in dosyalarna kazara zarar veremezsiniz. Sra Red Hat 7.0'da 98 ve 2000'i kurduktan sonra sra Linux'e geldi.Ancak Linux kurulumu bal bana ayr bir yaz konusu olduundan,temel noktalar hatrlatmakla yetineceim.Workstation (i istasyonu) kurulumunda en az 900 MB bo sabit disk alanna ihtiyacnz olacak.Yani,Red Hat kurulumu yapabilmek iin,Windows'lara tahsis ettiiniz blmlerin dnda en az 900 MB'lk bo alannz olmal.Mmknse,1,5-2 GB kadar bo alan Linux'a ayrmaya aln.Bu sayede,alrken sisteminizi rahata geniletebilirsiniz.Yani,Linux' kurmadan nce sabit diskinizde 900 MB'n zerinde blmlenmemi bo alannzn olmas, en rahat kurulumu yapmanz salar. Red Hat'i kurmaya balamadan nce,bilgisayarndaki donanmn listesini karn ve http://hardware.r...db-hcl.cgi adresindeki uyumlu donanmlar listesiyle karlatrn. rnein, GeForce 2 Mx ekran kartm X Window sistemine bir trl tantamadm ve bu yzden Red Hat'i grafiksel arabirimle kullanamadm. Bu tr tatsz srprizlerle Red Hat'i kurduktan sonra karlamamak iin,kurmadan nce Red Hat (www.redhat.com) sitesine ve retici firmann sitesine bakn,Linux iin gncellenmi srclerin olup olmadn aratrn. Red Hat 7.0 kurulumu iin nereceim en basit yntem u:Windows'u kapatn,bilgisayarnz yeniden an ve BlOS'una girin.Bu sefere mahsus olmak zere,disket ve sabit disklerden boot etmeyi kapatn ve CD srcden boot etme zelliini an.Ayarlarnz kaydedin,Red Hat'in ilk CD'sini srcye takn ve bilgisayarnz an.RedHat kurulumu otomatik olarak balar.Ancak kurulum srasnda Workstation' semelisiniz.Server' seerseniz,sabit diskinizdeki tm blmler kaldrlr,Linux blmleri oluturulur ve tm verilerinizi kaybedersiniz.Kurulum tamamlandktan ve bilgisayarnz yeniden balattktan sonra,BlOS'a girerek CD'den balatma ayarn eski haline getirmelisiniz. Automatic Partitioning'i setikten sonra,ilk seenei seerek kuruluma devam edin.Daha nce Linux kurduysanz,bu Linux blmleriyle ilgili tm veriler silinecektir. Red Hat'in kurulumu da tamamlandnda, bilgisayarnzda iletim sistemini u ekilde seeceksiniz:ilk nce Linux'n boot yneticisi LILO sizi karlayacak.LILO'nun mensnden Linux veya DOS seeneini seebilirsiniz.DOS seeneini seerseniz,Windows 2000'in boot yneticisini kullanarak Windows 2000 ve Windows 98 arasnda seim yapabilirsiniz.Nasl?Zahmete dedi deil mi?

sebokolik.net
Atlanlacak Forum:
Saya
4,823,074 Tekil Ziyareti