23 Ocak 2019 02:00
Google Reklamlar
Bal Grntle
 Bal Yazdr
Allah' a tanri denilmez.
@ToLgA
Allah'a Tanr denilemeyeceinin delillerini greceiz:

- Allah'n isimleri Ehl-i Snnet itikadnca tevkifidir. Yani Allah
hakknda, Allah'n bildirdii isimleri sylemek caiz olup, bunlardan
bakalarn sylemek caiz deildir. Mesela Allah'a "lim" denilir,
fakat ayn manada olan "Fakih" denilmez. Yine Allah'a cmert manasnda
"Cevad" denilir, ancak ayn manada olan "Sahi" ismi denilemez. nk
Allah-u Tel kendisini "Fakih" ve "Sahi" isimleriyle tantmamtr.
Bunun iin Allah yerine Tanr demek de caiz deildir.

mam Gazali der ki: Bir insana bile kendimizden dilediimiz gibi ad
koyamazsak nasl olurda Allah hakknda bu creti gsterebiliriz?

- Tanr: lah ve mabud demektir. Mesela, "Pek ok Hindu'nun tanrs
kzdr", "Mecusilerin tanrs atetir" denilmektedir. Baka dilerde
de ilah ve mabud manasnda farkl kelimeler kullanlmtr. Allah ismi
ise yabanc dillerde yaplan tercmelerde aynen kullanlmtr. nk
bu ismin karlnda hibir dilde hibir kelime yoktur.

- Allah ismi kuranda 2806 defa gemesine ramen bir defa bile tanr
kelimesi gememektedir. Hem Cenab- Hak Kuran'da defalarca "Benim
ismim Allah'tr, beni Allah diye arnz, bana Allah diyerek ibadet
ediniz, Allah diyerek yalvarnz" demekte, ancak hibir ayette "Ben
tanrym, bana tanr deyin" dememektedir.

Hadis-i eriflerde de Tanr ismi gememektedir. O halde, Allah'a
kendi istedii ismi sylemekten kap, mriklerin batl mabudlarna
koyduklar Tanr ismiyle onu armann ne kadar yanl olduu
ortadadr.
Acaba bir hkmdar, emri altnda bulunan kimselere "Benim adm
Ahmed'dir. Beni Ahmed ismi ile arnz" dese, onlar da farz misal:
"Hayr efendimiz, bizim canmz sana Ahmed demek istemiyor, biz sana
Osman diyeceiz. kisi de alt st isim deil mi?" deseler ve ylede
arsalar, o padiah buna nasl ok kzarsa; aynen bunun gibi, Allah
ismi yerine O'nun emretmedii belki de sevmedii Tanr ismini sylemek
ve o isimle O'na ibadet etmek gazab ilahiyyeye vesile olur.

kaynak:
islamiyet.gen.tr
Dzenleyen @ToLgA Dzenleme Tarihi: 06 Kasm 2009 02:55

sebokolik.net
ihvanbirol
Bir yet-i kerimede "En gzel isimler Allah'ndr. Allah'a bu isimlerle dua ediniz"1 buyurulur. Bu yet, Cenab- Hakkn birok isimlerinin bulunduuna iaret etmektedir. Her birisi gzel ve ulv mnlar ihtiva eden bu yce isimlere "gzel isimler" mnsnda "Esm'1-Hsn" denilmektedir. Bu lh isimlerden bazlar unlardr: "Vhid, Evvel, hir, Zahir, Bari, Musavvir, Rahman, Rahm, Hayy, Kayyum, Halm, Kerm, Tevvb, Rezzk, Muhy, Mmt."

Cenab- Hakkn isimlerinin tamam kesin olarak bilinmemektedir. Baz limler Esm-i Hsnnn bin kadar olduunu beyan ederler. Nitekim, Peygamberimiz (a.s.m.) Ceven'l Kebr isimli husus duasnda Rabbine bin bir isim ve sfatla niyaz etmektedir. Yine baz ulema ise bu isimlerin drt bini bulduu kanaatindedir. Bu isimlerin ise ekserisini sadece Cenab- Hak bilir. Bir ksmn melekler, dier ksmn da meleklerle birlikte peygamberler bildii gibi; m'minler de Peygamberimizden rendikleri kadaryla malmat sahibidirler.

bn Mce ve Tirmizi gibi hadis kitaplarnda Esm-i Hsn hakknda rivayet edilen hadis-i eriflerde Peygamberimiz bu isimleri bir bir zikretmekte ve faziletini bildirmektedir. Esm-i Hsnnn sayld hadis-i erifin ba ksmnn meali yledir:

"phesiz, Allah'n doksan dokuz, yzden bir eksik ismi vardr. Muhakkak Allah tektir, tek olan sever. Kim o doksan dokuz ismi sayarsa veya ezberlerse Cenab- Hak onu Cennetle mkfatlandrr."2

Ancak, bu mjdeye mazhar olmak iin sadece isimleri sayp ezberlemek kfi gelmez. Bu lh isimlerin iinde bulunan ve tam olduklar ulv mnlar dnp, kinat yzndeki tecell ve akislerini mahede etmeyi de unutmamaldr. Mesel, Allah'n Rezzak olduunu bilip dnerek rzk iin endieye kaplmamal. Rzk hellinden aramal, kanaatkar olmal. Cenab- Hakkn sadece insann kendisini deil, en kk mikroptan file kadar, parmak kadar balklardan tonlarca arlktaki balinalara kadar milyarlarca canlnn ve bitkinin rzklarn hi armadan, ihmal etmeden, en gzel bir ekilde ihsan ettiini dnp tefekkr etmek Rezzk ismini okumann bir cihetidir.
Cenab- Hakkn isimleri tevkfdir, yani semavdir. Bu isimlerin byk bir ksm Kur'n- Kerimde zikredildii gibi, geriye kalanlarn Peygamberimiz bildirmektedir.

Peygamberimiz de (a.s.m.) zikretmi olduklar isimleri Rabbinden renerek bildirdiine gre, Cenab- Hak iin bu isimlerin dnda bir isim kullanlmaz. Yani, Allah sadece Kur'n'nda bildirdii ve Habibine rettii isimleriyle kendisine niyaz edilmesini istemektedir. Bata mealini verdiimiz yet-i kerime bu mnya iaret etmektedir.
Cenab- Hakkn, sylendii zaman kalb ve gnlleri dolduran ve kinat mnlandran "Allah" ismi-i celli ve doksan dokuz mbarek ismi ve sfatlar bulunuyorken Onu baka uydurma isimlerle anmak ne kadar yakksz bir hareket olduu aktr. Bilhassa "Allah" ismini sylememek iin srarla "tanr" kelimesini kullanmak iyi niyetten kaynaklanan bir dnce deildir. nk esasen "tanr" kelimesi, bir olan Allah' tanmayp baka "uydurma" mabutlara isim olarak verilmitir. "Yer tanrs, gk tanrs" gibi. Halbuki Cenab- Hakkn byle bir isme ihtiyac olmad gibi, kendi bildirdii isimlerin dnda arlmamasn, dua ve niyaz edilmemesini istemektedir.

smi Ahmed olan bir insan "aa" diye arsanz size ne kadar kzacan, hatt darlp kseceini; yanllkla sylemiseniz hemen "Benim ismim aa deil Ahmed'dir" diyecei kesindir. Bir kul olan insan kendi ismiyle arlmayp baka uydurma bir isimle arld zaman nasl kzyorsa; kinatn Rabbi olan Yce Allah, kullarnn kendisini uydurma isimlerle armasna, dua etmesine hi rza gsterir mi? Bir insan kendi ismiyle armaya dikkat eden insan, Cenab- Hakk yce isimleriyle armazsa ne kadar anlayszlk gsterdiini, ne kadar hata ettiini artk anlamal. Bilhassa "Allah" ismi celil Allah'tan baka hibir mahluka verilmedii iin de ismi zam olmutur. Bundan dolay Kur'n- Kerimde "Allah" lafz- celli, mstakil olarak iki bin sekiz yz ksur yerde gemektedir.

Buna gre Tanr kelimesi Allah lafznn yerini tutmaz. Ancak kii isterse Allah' niyet ederek, bir yaratcy kasdederek, lah ya da Tanr diyebilir. Kalpleri bilen ancak RABBLALEMNDR.

KAYNAKLAR : 1-Araf Sresi, 180.
2-bni Mce, Dua, Dua: 10. Tirmiz, Dua: 83.
Mehmed PAKSU Meseleler ve zmleri 1 KTABI
Dzenleyen ihvanbirol Dzenleme Tarihi: 05 Kasm 2009 07:15
img191.imageshack.us/img191/7153/mevlana9pl.gif

@SaruhaN
Azmzdan kan her kelimeye dikkat etmezsek sonu hsran olabilir...Bilgilendirme iin teekkrler
Ali Ekber OMAK

Atlanlacak Forum:
Saya
4,823,200 Tekil Ziyareti